Sunday, October 31, 2010

ÜL.6

Facebook

Facebook on veebipõhine suhtlusvõrgustik, mida omab ja käitab eraõiguslik äriühing Facebook, Inc. Suhtluskeskkonna kasutajad saavad lisada sõpru, saata neile sõnumeid ja uuendada oma isiklikke veebilehti, et teavitada oma sõpru enda jaoks olulistest sündmustest ning jagada pilte. Lisaks saavad kasutajad ühineda võrgustikega, mis on organiseeritud linna, töökoha, kooli ja regiooni järgi. Veebilehel on hetkel rohkem kui 500 miljonit aktiivset liige (Wikipedia)
Facebooki rajas informaatika tudeng Mark Zuckenberg koos kaasõpilastega 2003 aastal Harvardi Ülikoolis. Idee sai alguse mõttest, kõrvutada kahte pilti. Veebilehe nimi tuleneb Zuckerbergi lõpetatud internaatkoolis uutele õpilastele antava kooli õpilaste ja õppejõudude nimede ja piltidega raamatu nimetusest. (Hüüs, S. 2010)
Kevadel ähvardasid tuhanded inimesed Facebookist lahkuda, kuna nad ei pidanud oma privaatsust piisavalt kaitstuks. Sellest hoolimata ei suuda ükski teine suhtlusportaal Facebookile konkurentsi pakkuda. Ainsana kasvab Facebooki kõrval Twitteri kasutajate arv, mis läheneb 200-le miljonile. (Ratt, K.2010)

Registreerumine
Liitumine on lihtne, peab vaid registreeruma avaleheküljel, lisama nime, e-maili aadressi, vabalt valitud salasõna ja sünnikuupäeva. Facebookiga liitumiseks peab olema vähemalt 13 aastat vana. Siis palutakse sul enda kohta natuke lähemalt kirjutada, lisada mõned pildid ning võimaluse korral importida sõprade nimikiri otsesuhtlustarkvarast (näiteks: MSN, Skype), millega oled varem liitunud.

Suhtlemine
Facebook aitab leida kõik sama informatsiooni sisestanud inimesed, sealhulgas ilmselt ka mõne sinu klassi- või kursusekaaslase, ühiste hobide ja huvidega inimesed. See on tegelikult äärmiselt mugav, sest nii saab leida oma põhilised sõbrad Facebook’is kohe üles. Muidugi juhul, kui nad ise on registreerunud. Sotsiaalvõrgustikke võibki pidada suureks sõbra-sõprade omavahelisteks ühendusteks (Hüüs,S. 2010).

Meelelahutus
Facebookis leidub palju mänge. Sealjuures on enamik mänge üles ehitatud põhimõttel, et mida rohkem sõpru, seda lõbusam. Mänge on kõikvõimalikke erinevaid igale maitsele ning mängustiilile.
Lisaks on Facebook hea meeldetuletuste saamiseks või erinevate ürituste otsimiseks/leidmiseks. Iganädalaselt näed sõprade-tuttavate tulevaid sünnipäevi, oma kallima tähtpäevi ning ürituste toimumisi. Viimane on väga tore variant: korraldad näiteks sünnipäeva, lood ürituse kohta infolehe, saadad sõpradele kutse ja nemad vastavad, kas saavad tulla või pigem mitte. (Hüüs, S. 2010)

Probleemid

  • Facebook on olnud seotud mitme kohtuasjaga, mille hagejaks on mitmed Zuckerberg'i endised klassikaaslased, kes väidavad, et Facebook kasutab nende lähtekoodi ja muud intellektuaalset vara. (Wikipedia)
  • Ehkki Facebook lubab valida, kes näevad sinu profiili ja kes mitte, võib aeg-ajalt keegi ikkagi üritada sinu andmeid varastada. Facebook on üles ehitatud viisil, mis välistab võimaluse teada saada, kes on sinu ankeeti külastanud (Hüüs,S.2010).
  • Facebookil on probleeme privaatsussätete läbipaistvusega ning isikliku info jagamisega kolmandatele osapooltele ning seetõttu viis suhtlusvõrgustik 2010 aasta suve alguses läbi mitmeid muudatusi. (Wikipedia)
Minu arvamus:
Külastan Facebooki üldiselt iga päev korra. Tõepoolest on see hea oma sõpradega suhtlemiseks, info jagamiseks, meelelahutuseks. Samas aga olen ettevaatlik erinevate piltide ülespanekuga, oma erinevate ütlustega, sest Internet on siiski avalik ja ligipääsetav ning keegi võib neid võimalusi kuritarvitada. Võtan vastu ainult inimesi, keda ma tõesti tean ja tahan suhelda. Samuti olen märganud kuidas on tekkinud inimestel mängu sõltuvus. Mängud eeldavad, et inimene kindlasti iga päev seda külastaks, mis on kaval nipp, et igapäevaselt lehe külastajaid oleks. Kuid see võib ka tõsiseid probleeme inimeses endas tekitada. 
Vaadates seda kõike nüüd erivajadustega inimese silme läbi, siis näiteks see lehekülg ei läbi W3C kontrolli. Järeldus, et erivajadustega inimestele pole väga tähelepanu pööratud. 
Kokkuvõttes võin öelda, et eks igal asjal on oma head ja vead. Kuid eripedagoogikast lähtudes, annab veel palju sellel maastikul parandada.

Allikad:

1 comment: